Zmarł ks. Czesław Wala – bohater Historii Miganej
Wczoraj rano (31 maja 2020 roku) zmarł ks. Czesław Wala – bohater jednego z odcinków Historii Miganej. Był osobistością znaną wśród niesłyszących w Polsce przede wszystkim jako długoletni kustosz sanktuarium w Kałkowie. W ostatnich latach przebywał w Rudniku nad Sanem i tam również pracował na rzecz środowiska niesłyszących i słabosłyszących.
Przy okazji smutnej informacji o śmierci księdza Infułata, przypominamy wywiad nagrany 25 stycznia 2018 roku w Rudniku nad Sanem. W filmie kapłan porusza między innymi następujące tematy:
- Dzieciństwo i młodość w Rudniku nad Sanem
- Powołanie do kapłaństwa
- Kurs języka migowego w Katowicach-Panewnikach
- Pierwsza posługa wśród niesłyszących w Skarżysku-Kamiennej
- Ośrodki duszpasterstwa niesłyszących
- Sanktuarium w Kałkowie – stałe miejsce dla niesłyszących
- Pielgrzymki niesłyszących do Kałkowa i współpraca z innymi duszpasterzami niesłyszących
- Kursy dla niesłyszących lektorów
- Peregrynacja relikwii św. Filipa Smaldone
Ks. Czesław Wala urodził się 23.10.1936 roku w Rudniku nad Sanem i tam spędził dzieciństwo. Po ukończeniu szkoły średniej w 1955 roku wstąpił do seminarium duchownego i został kapłanem. Następnie w 1967 roku uczestniczył w kursie języka migowego w Katowicach-Panewnikach. Potem trafił na placówkę do Skarżyska-Kamiennej – pierwszego ośrodka duszpasterstwa niesłyszących. Jest założycielem licznych ośrodków duszpasterstwa niesłyszących, m.in. w Opocznie, Starachowicach, Sandomierzu, Ostrowcu. Dziełem jego życia jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie, gdzie swoje stałe miejsce znaleźli niesłyszący. Ponadto organizował coroczne ogólnopolskie pielgrzymki Głuchych do Kałkowa. Jest też inicjatorem peregrynacji relikwii św. Filipa Smaldone do Polski. Na emeryturze osiadł w rodzinnym Rudniku nad Sanem. Tam rozpoczął pracę nad budową Ogólnopolskiego Domu dla Osób Głuchoniemych i Starszych im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem.