Z Głuchymi na Głuszy
Z Głuchymi na Głuszy. Świętowanie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Głuchych w Fundacji FONIS obejmowało dwa wydarzenia. Oba odbyły się w muzeum, ale jedno we Wrocławiu, zaś drugie w Katowicach. Po wrocławskim Muzeum Iluzji, które odwiedziliśmy w ostatnich dniach września, dziś wybraliśmy się do katowickiego Muzeum Śląskiego. Tu bowiem od czerwca 2022 roku można zwiedzać wystawę zatytułowaną Głusza.
Na nasze zaproszenie, aby odwiedzić unikatową w skali Polski i świata wystawę „Głusza”, odpowiedziała liczna grupa chętnych. Do blisko 50-osobowej grupy z Wrocławia dołączyło kilkoro niesłyszących i słabosłyszących z Górnego Śląska. I choć organizatorzy przewidują, że potrzeba niewiele ponad godzinę, aby zobaczyć całą wystawę, to my potrzebowaliśmy na to dwie godziny. I gdyby nie fakt, że po piętach deptały nam kolejne grupy, bylibyśmy zapewne jeszcze dłużej.
Wystawa „Głusza” pozwoliła uczestnikom dzisiejszej wycieczki na zapoznanie się z problematyką języka migowego oraz historią edukacji i ruchów społecznych Głuchych. Ponadto zobaczyliśmy dzieła znanych malarzy niesłyszących, m.in. Feliksa Pęczarskiego i młodych współczesnych artystów, odważnie odnoszących się do problematyki głuchoty. Obok prac Daniela Kotowskiego – artysty i performera podejmującego w swojej twórczości temat biowładzy, Justyny Kieruzalskiej – wpisującej się silnie w narracje dotyczące feminizmu i Głuchych kobiet, Mirosława Śledzia – twórcy kwadryzmu, są też prace naszego wolontariusza Przemysława Sławika – z silną symboliką związaną z doświadczeniem głuchoty.
Wszyscy zwiedzający (no może z wyjątkiem dzieci, wśród których najmłodsze ma nieco ponad rok) zgodnie twierdzili, że warto było przyjechać na „Głuszę”. A ponieważ wystawa będzie dostępna aż do czerwca 2023 roku, będą polecać ją innym niesłyszącym.