Wycieczka do Łodzi
Dwudniowa wycieczka do Łodzi miała miejsce w dniach 15-16 października 2024. Zorganizowaliśmy ją z myślą o niesłyszących i słabosłyszących seniorach. Na nasze zaproszenie odpowiedziała dokładnie 30 osób.
Z Wrocławia wyruszyliśmy we wtorkowy poranek. Po krótkiej przerwie na kawę dotarliśmy do Łodzi. Najpierw zajrzeliśmy do Muzeum Światła, by chwilę później odwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa. Mieści się ono w budynkach, które powstały blisko 200 lat temu dzięki Ludwikowi Geyerowi – jednemu z pierwszych przemysłowców miasta Łodzi. W tym miejscu zwiedzaliśmy dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszka. Druga natomiast – ulokowana na trzech piętrach – ekspozycja opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice, wzlotach i upadkach oraz życiu codziennym mieszkańców.
Po równie ciekawym, co też wyczerpującym zwiedzaniu pojechaliśmy do pobliskich Porszewic. Tam czekała nas nie tylko obiadokolacja, ale również przestrzeń do integracji. Część z uczestników spotkała się wieczorem, by wspólnie kibicować polskiej reprezentacji piłki nożnej rozgrywających mecz z Chorwacją.
Drugiego dnia natomiast zwiedzaliśmy Księży Młyn i Manufakturę. Dzięki lokalnemu przewodnikowi mogliśmy poznać historie dwóch konkurujących ze sobą rodów fabrykanckich: Scheiblerów i Poznańskich. Po wspólnym obiedzie, w dobrych nastrojach, wróciliśmy do Wrocławia.
Już dziś zapraszamy na spotkanie integracyjno-edukacyjne połączone z pokazem zdjęć z wycieczki do Łodzi. Zaplanowaliśmy je na środę 6 listopada o godz. 16.00 „pod 4”.
Wycieczka do Łodzi odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego „DZIAŁANIA NA RZECZ WROCŁAWSKICH SENIORÓW W FORMIE WYJAZDÓW REKREACYJNYCH – Niesłyszący senior poznaje Polskę” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).