Wrocławski akcent w Kalendarzu Niesłyszących 2020

Wrocławski akcent w Kalendarzu Niesłyszących 2020. Czy Edward Gallaudet (twórca Uniwersytetu dla niesłyszących w USA) był we Wrocławiu? Odpowiedź między innymi na to pytanie znajdziecie w listopadowej karcie naszego kalendarza. W tym miesiącu przedstawiamy Johanna Heidsieka, który był dyrektorem szkoły dla niesłyszących w końcówce XIX wieku.

Johann Heidsiek (1855-1942) był niesłyszący i prowadził szkołę dla niesłyszących we Wrocławiu. Stał się znany, ponieważ sprzeciwiał się postanowieniom kongresu w Mediolanie z 1880 roku. Uczestnicy tego kongresu prawie jednogłośnie zagłosowali, że w nauczaniu niesłyszących będzie wykorzystywana tzw. metoda oralna. Polegała ona na tym, aby do dzieci tylko mówić. Język migowy został zakazany. Za miganie nauczyciele karali uczniów, na przykład wiązali ręce i bili.

Johann wiedział, że język migowy jest konieczny, aby uczyć niesłyszące dzieci. Sprzeciwiał się też karom cielesnym. Twierdził, że przez postanowienia kongresu w Mediolanie szkołę kończą „kaleki ducha”, którzy gorzej radzą sobie w życiu niż poprzednie pokolenia, uczone w języku migowym. Swoje obserwacje i wnioski zawarł w książkach „Głuchoniemi i ich mowa” oraz „Krzyk głuchoniemych”. Przeciwnicy Johanna wytoczyli mu proces, oskarżając go o kłamstwo .

Johann wyznawał zasadę: „Przez bitwę do zwycięstwa!”. Wkrótce znalazł wielu zwolenników swoich poglądów. W 1891 roku cesarz Niemiec – Wilhelm II – otrzymał petycję w sprawie nauczania niesłyszących. Podpisało ją 800 głuchych. Domagali się zmian nauczania i przywrócenia języka migowego w szkołach. Niestety, petycja niczego nie zmieniła.

W 1897 roku Johann zaprosił do Wrocławia Edwarda Gallaudeta – założyciela Uniwersytetu Gallaudeta. Na tym uniwersytecie do dziś wszystkie wykłady i zajęcia odbywają się w amerykańskim języku migowym. Niestety, także ta wizyta niewiele zmieniła. Język migowy na długo zniknął ze szkół dla niesłyszących.


Wrocławski akcent w Kalendarzu Niesłyszących 2020 możecie znaleźć dzięki wydawnictwu, które powstało w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar