W Zamku Książęcym w Oleśnicy

W Zamku Książęcym w Oleśnicy. W niedzielę 21 maja 2023 roku wraz z grupą niesłyszących i słabosłyszących wyruszyliśmy na wycieczkę. Naszym celem był Zamek Książęcy w Oleśnicy. Jest to najcenniejszy i najbardziej okazały zabytek miasta, a także jeden z najcenniejszych na Dolnym Śląsku. Naszym przewodnikiem był pan Mariusz (CODA) z Oleśnicy. W oprowadzaniu wspierał go ksiądz Tomasz Filinowicz i wolontariusze Fundacji FONIS.

Zamek wzniesiono w XIV wieku jako część fortyfikacji miejskich w ich południowo-zachodniej części. Wcześniej, być może jeszcze przed 1238 rokiem istniał tu książęcy gród, w 1245 roku natomiast powstała kasztelania. Do 1492 roku księstwo oleśnickie należało do Piastów Śląskich. Po śmierci Konrada IX Białego, czyli w 1495 roku, Zamek przeszedł we władanie księcia ziębickiego, Henryka I, potem księcia Jana, synów króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Od roku 1647 Zamkiem zarządzały książęce rodziny z rodu von Wirttenberg-Weiltigen (Oels), potem von Braunschweig (książęta Bruszwiccy). W 1884 roku Zamek staje się tronowym lennem monarchii pruskiej i rezydencją każdorazowego następcy tronu pruskiego, a od 1926 roku, po wielu pertraktacjach – prywatną własnością rodziny von Hohenzollern. Stan ten trwał do końca II wojny światowej. Po wojnie zamek został ogołocony z mebli, wystroju, zbiorów bibliotecznych i archiwalnych. Umieszczono w nim między innymi siedziby Komendy Hufca ZHP, Technikum Budowlanego i Drogowego.

Dziś w Zamku Książęcym w Oleśnicy część pomieszczeń udostępniono zwiedzającym. Te właśnie oglądaliśmy poznając historię ziemi oleśnickiej.

W Zamku Ksiazecym w Olesnicy2 - W Zamku Książęcym w Oleśnicy W Zamku Ksiazecym w Olesnicy3 - W Zamku Książęcym w Oleśnicy W Zamku Ksiazecym w Olesnicy1 - W Zamku Książęcym w Oleśnicy

Accessibility Toolbar