W Oświęcimiu i Częstochowie
W Oświęcimiu i Częstochowie. Druga sobota września to od wielu lat dzień, gdy w Częstochowie gromadzą się niesłyszący i słabosłyszący w całej Polski. Okazją ku temu jest doroczna pielgrzymka Głuchych na Jasną Górę, która w tym roku odbywała się już po raz 41.
Fundacja FONIS wraz z Duszpasterstwem Niesłyszących we Wrocławiu zorganizowała wyjazd pielgrzymkowy. Nasza grupa wyjechała z Wrocławia już w piątkowy poranek, aby najpierw odwiedzić Oświęcim. Blisko 40 osób, bo tyle nas było, przez ponad trzy godziny uczestniczyła z zwiedzaniu miejsca pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau. Dowiedzieliśmy się między innymi kiedy powstał obóz, kto był do niego kierowany oraz jak nieludzko byli traktowani więźniowie.
Po zwiedzaniu udaliśmy się na nocleg do pobliskich Harmęży. Tam zaś po kolacji chętni mogli dopełnić zwiedzania Oświcimia poprzez zapoznanie się z wystawą prac Mariana Kołodzieja. To więzień z pierwszego transportu, który trafił do Auschwitz w 1940. Wiele lat po wyzwoleniu postanowił stworzyć „Klisze pamięci”, w których zawarł wspomnienia obozowego piekła.
Następnego dnia o świcie, po szybkim śniadaniu, ruszyliśmy w kierunku Częstochowy. Tam o godzinie 10.00 dołączyliśmy się do wielu innych Głuchych przybyłych z różnych stron Polski, by wspólnie uczestniczyć w Pielgrzymce na Jasną Górę. Była konferencja, wspólna modlitwa i Msza Święta. Był również czas na spotkanie i serdeczne rozmowy.
Wprawdzie podczas całego wyjazdu padał deszcz i wszędzie musieliśmy się poruszać z parasolami lub w płaszczach przeciwdeszczowych, ale to wcale nie odebrało nam dobrych nastrojów. Zadowoleni, zmęczeni (i trochę zmoczeni:) wróciliśmy do swoich domów.