Turecki alfabet migowy

Turecki alfabet migowy. U początku wakacji, gdy wiele osób pakuje bagaże przed podróżą na zasłużony odpoczynek, zapraszamy Was do zapoznania się z lipcową kartą „Kalendarza Niesłyszących 2022”. Prezentujemy w tym miesiącu turecki alfabet migowy. Dość znacząco różni się on od polskiego alfabetu migowego. Najbardziej charakterystyczna cecha to fakt, że do literowania po turecku potrzebne są dwie dłonie. Ciekawym jest również to, że przy niektórych literach trzeba pstrykać palcami.

Turecki jezyk migowy - Turecki alfabet migowy

W Kalendarzu Niesłyszących na rok 2022 tematem przewodnim jest komunikacja osób z niepełnosprawnością. Dlatego też na poszczególnych kartach Kalendarza prezentujemy w sposób graficzny wybrane alfabety języka migowego: polski, ukraiński, węgierski, brytyjski, międzynarodowy, a także turecki. Ponadto mają w nim swoje karty alternatywne sposoby komunikacji (AAC). Są to: alfabet Braille’a, alfabet Lorma, fonogesty, piktogramy, Program Językowy MAKATON czy też pismo logograficzne Blissa. Poza tym do graficznego przedstawienia wybranych form komunikacji dołączyliśmy krótki tekst. W ten sposób można zapoznać się z podstawowymi wiadomościami o różnych formach komunikacji alternatywnej. Teksty zredagowane są w standardzie prostego języka dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Oczywiście wydany przez nas kalendarz pełni również typową dla siebie funkcję, czyli wskazuje nam miesiące i dni. Autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.

„Kalendarz Niesłyszących 2022” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Turecki alfabet migowy

Accessibility Toolbar