Thomas Edison

Thomas Edison jest bohaterem sierpniowej karty w „Kalendarzu Niesłyszących 2020”. Zapraszamy do obejrzenia filmu w Polskim Języku Migowym, a także zapoznania się z biografią postaci.

Mało kto wie, że sławny wynalazca żarówki i wielu innych urządzeń – Thomas Alva Edison (1847-1931) – miał głęboki niedosłuch. Thomas lubił mówić, że jest prawie głuchy, ponieważ w dzieciństwie był ciągnięty za uszy.  Do szkoły uczęszczał tylko przez trzy miesiące. Został z niej wyrzucony z powodu eksperymentu, który przygotował, a który prawie skończył się wybuchem. Ponieważ utrata słuchu postępowała dość szybko, Thomas przestał bawić się z innymi dziećmi. Zamiast się bawić – czytał książki i eksperymentował. Dzięki temu wynalazł kilka tysięcy urządzeń. Najsławniejszy wynalazek Thomasa to fonograf, czyli pierwsze urządzenie do zapisu dźwięku. Pokaz fonografu odbył się 29 listopada 1877 roku.

Według Thomasa fonograf miał być narzędziem do komunikacji między biznesmenami, którzy mogliby wysyłać do siebie dźwiękowe listy. Stało się jednak inaczej. Fonograf służył przede wszystkim do odtwarzania muzyki.

Thomas Edison uznawany jest także za wynalazcę żarówki. Nie zbudował jej jako pierwszy. Ale pierwszy ją opatentował, czyli zgłosił ten pomysł rządowi USA jako swój. Dziś pamiętamy Thomasa Edisona jako wspaniałego wynalazcę. Nie był jednak dobrym człowiekiem. Kłamał, szantażował i niszczył. Wiele razy zdarzało się, że kradł pomysły innych i patentował je pod swoim nazwiskiem. Często zastraszał konkurencję na różne sposoby: wytaczał sprawy sądowe, opłacał w prasie artykuły oczerniające jego przeciwników, a nawet najmował uzbrojonych bandytów.


„Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar