Świętowaliśmy z patronem g/Głuchych
W niedzielę 2 czerwca 2024 roku w samym „sercu Wrocławia” świętowaliśmy z patronem g/Głuchych. Doroczny Festyn św. Filipa Smaldone zgromadził na wrocławskim Ostrowie Tumskim blisko 400 uczestników. Przybyli oni z różnych zakątków naszego miasta, regionu, a nawet kraju. A wśród nich głównie osoby niesłyszące, słabosłyszące, ich rodziny i przyjaciele. Wszyscy oni zgromadzili się, aby uczcić swojego Patrona, którego na całym świecie wspominamy w dniu 4 czerwca.
Celebracja Mszy Świętej i festynowe atrakcje
Wydarzenie rozpoczęła o godz. 12.30 uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele pw. Świętego Krzyża przy pl. Kościelnym 1. Przewodniczył jej ks. Damian Migacz – migający nomen omen kapłan z Tarnowa. Warto też dodać, że Msza Święta w całości tłumaczona była na język migowy przez 3 tłumaczy języka migowego. Po uroczystej celebracji zaprosiliśmy wszystkich do auli i ogrodów Papieskiego Wydziału Teologicznego przy pl. Katedralnym 1a. Tam czekało na uczestników moc atrakcji.
Główną atrakcją był występ „Niemego” Chóru Uniwersytetu Śląskiego, który przyjechał do nas aż z Cieszyna. Chór powstał w 2016 roku, a jego celem jest propagowanie utworów muzycznych w języku migowym, dostępności dla osób słabosłyszących i Głuchych, a także integrowanie środowiska słyszących i Głuchych. Członkowie chóru nie tylko uczą języka migowego, ale również krzewią wiedzę na temat kultury Głuchych. Dla najmłodszych uczestników natomiast przygotowaliśmy dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, pokręcone balony, a także spacer z uroczymi alpakami. Z tej ostatniej atrakcji korzystali nie tylko najmłodsi. Znaleźli się wśród nas fani i fanki alpak 😊. Ponadto ci bardziej sprawni i wygimnastykowani mogli sprawdzić się w kilku konkurencjach sportowych. Na tych najlepszych czekały atrakcyjne nagrody. Te wręczyliśmy zwycięzcom poszczególnych konkurencji i grup wiekowych około godz. 17.00 na zakończenie imprezy.
Ponadto dla naszych gości przygotowaliśmy także poczęstunek. Takie wydarzenie nie mogło obejść się bez kiełbaski z grilla i ciasta z kawą albo herbatą. Była więc i kiełbasa z grilla, i ciasto, a do tego chleb ze smalcem oraz zimne napoje.
Podziękowania
Organizacja takiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wspaniałych wolontariuszy Fundacji FONIS. W przygotowanie i przebieg tegorocznego Festynu włączyła się podobnie jak przed rokiem ponad 40-osobowa grupa wolontariuszy! Wszystkim Wam, drodzy wolontariusze, dziękujemy z całego serca! W organizację włączyło się także jak każdego roku Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, z którym Fundacja FONIS współorganizuje różne wydarzenia. Wszystkim za wszystko DZIĘKUJEMY! A najserdeczniej dziękujemy tym, którzy przybyli na Festyn św. Filipa Smaldone 2024 z różnych zakątków Wrocławia, Dolnego Śląska i całej Polski! Cieszymy się, że nie wystraszyły Was kiepskie prognozy pogody…. W czasie festynu nie spadła przecież ani jedna kropla deszczu 😉.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja FONIS w ramach realizacji zadania publicznego „Festyn św. Filipa Smaldone 2024” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).