Rusza „Szkoła rodzenia w języku migowym”

Po kilku miesiącach wytężonej pracy i przygotowań Fundacja FONIS rusza z nowym projektem „Szkoła rodzenia w języku migowym”. Już w tym miejscu śmiało możemy zaznaczyć, że jest to pionierski i wyjątkowy projekt. Adresujemy go do osób niesłyszących i słabosłyszących przygotowujących się do roli Mamy i Taty, a także będących już Rodzicami.

Skąd pomysł?

Sam pomysł projektu zrodził się niespełna 3 lata temu za sprawą naszej koleżanki, która, spodziewając się swego pierwszego dziecka, zgłębiała tajemnice bycia Mamą. Mówiła wówczas: „Ile nowych, ciekawych, ale i trudnych rzeczy na temat macierzyństwa czytam, słucham, oglądam…”. A zaraz potem przyszła refleksja, czy te wszystkie ważne informacje dostępne są także dla niesłyszących kobiet i mężczyzn, którzy przygotowują się do rodzicielstwa. I tak dojrzewał w nas pomysł przygotowania w Polskim Języku Migowym treści przekazywanych m.in. w szkołach rodzenia. A potem swego pierwszego dziecka spodziewała się Marysia – nasza niesłysząca wolontariuszka… I tak to się zaczęło.

Jak wyglądały przygotowania?

W połowie maja 2021 roku rozpoczęła się bezpośrednia realizacja projektu. Pierwszym etapem były nagrania ze specjalistami, m.in. z położną, z psychologiem. Następnie konieczne było przełożenie wykładów na formę zapisu, aby móc przygotować tłumaczenie na polski język migowy. Kolejny etap to nagranie tłumaczenia i żmudny proces montażu. Równolegle każde nagranie powstawało w wersji z napisami. Dlaczego? W założeniu z treści szkoły rodzenia mają skorzystać osoby niesłyszące (tłumaczenie na PJM) oraz słabosłyszące (wersja z napisami). Ostatnim etapem – i ten właśnie rozpoczynamy – jest bezpłatne udostępnienie nagrań zainteresowanym osobom. Nagrania w wersji PJM (bez fonii) będą w ciągu najbliższych kilku miesięcy publikowane na naszej stronie internetowej. Wersje z napisami zaś będą udostępniane tylko na prośbę zainteresowanych osób słabosłyszących.

Co to jest szkoła rodzenia w języku migowym?

„Szkoła rodzenia w języku migowym” to ponad 30 nagrań filmowych. Każde nagranie zaś poświęcone jest innemu tematowi z zakresu szkoły rodzenia. Znajdziecie tu zatem odcinek poświęcony laktacji, pozycjom do karmienia, diecie niemowlęcia, emocjom związanym z ciążą i okresem po porodzie, a także pielęgnacji noworodka. Będzie tu mowa również o sposobach wspierania rozwoju psychoruchowego dziecka, ćwiczeniach bezpiecznych dla kobiet w ciąży i relacjach w związku po pojawieniu się dziecka. W nagraniach wystąpili specjaliści na co dzień zajmujący się towarzyszeniem rodzicom, oczekującym na urodzenie dziecka. Są to specjaliści ze szkoły rodzenia prowadzonej we Wrocławiu przez Fundację Evangelium Vitae. Tłumacząc program szkoły rodzenia na język migowy, możliwe jest pokonanie barier komunikacyjnych, które bardzo często utrudniają osobom ze świata ciszy korzystanie z dostępnych w tym zakresie form pomocy.

Kto nas wspiera?

Realizacja „Szkoły rodzenia w języku migowym” jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Credit Agricole Bank Polska oraz współpracy z Fundacją Evangelium Vitae, która udostępnia nam pomieszczenia do nagrań. Wspiera nas również Biuro Wrocław bez Barier, które objęło patronatem nasz projekt! Wszystkim naszym Przyjaciołom i Darczyńcom najserdeczniej DZIĘKUJEMY!

Jak korzystać?

Aby skorzystać ze szkoły rodzenia w języku migowym, należy na pasku menu na stronie Fundacji FONIS odnaleźć zakładkę SZKOŁA RODZENIA. Gdy w nią klikniecie, otworzy się strona prezentująca krótką informację o projekcie oraz wszystkie dostępne nagrania z tłumaczeniem na polski język migowy. Mamy również przygotowany wariant z napisami dla odbiorców słabosłyszących. Aby z niego skorzystać, musicie się z nami skontaktować (sms: 690 502 670 lub mail: kontakt@fonis.pl). Wówczas udostępnimy wam do prywatnego użytku wersję z napisami w języku polskim.

Poniżej pierwszy film prezentujący zagadnienie pielęgnacji noworodka.

Accessibility Toolbar