RUCHOMA SZOPKA

W związku ze złym stanem technicznym elementów konstrukcyjnych, poszczególnych mechanizmów, a także poszczególnych figurek Ruchoma szopka we Wrocławiu jest nieczynna do odwołania. 

Za utrudnienia bardzo przepraszamy.

 


Ruchoma szopka we Wrocławiu znajduje się w kaplicy Duszpasterstwa Niesłyszących i Niewidomych przy kościele NMP na Piasku. Ta zaś jest w nawie południowej (po wejściu do kościoła skręcamy w prawo).

W maju 2019 roku została podjęta decyzja o zmianie w zakresie prezentacji szopki. Dotychczasowa tzw. „letnia szopka”, prezentowana w okresie od 15 maja do końca listopada, zostaje zamknięta. Natomiast od roku 2020 – dzięki wsparciu Gminy Wrocław – prezentowany jest nowy moduł – Morze Bałtyckie.

W roku 2020, w związku z trwającą epidemią COVID-19, nie mogliśmy zaprosić do zwiedzania szopki. W związku z tym przygotowaliśmy film prezentujący historię i obecny kształt ekspozycji. Zapraszamy do oglądania:

 

Bieżące informacje na temat działań podejmowanych przez naszą fundację na rzecz Ruchomej szopki znajdziecie w zakładce NASZE DZIAŁANIA-RUCHOMA SZOPKA  

 
ruchoma szopka 2019 3 - RUCHOMA SZOPKA

 

Godziny otwarcia ruchomej szopki:
– od poniedziałku do soboty: 10.00 – 18.00
– w niedziele i święta: 14.00 – 18.00
Szopka jest prezentowana od I niedzieli Adwentu do 2 lutego, czyli święta Matki Bożej Gromnicznej. Następnie jest demontowana i chowana do magazynu, dlatego nie ma możliwości zwiedzania w ciągu roku.
 

szopka z roku 1970 1 - RUCHOMA SZOPKA

 
Ruchoma szopka we Wrocławiu
historia w relacji s. Małgorzaty Szewczyk
Historia szopki rozpoczęła się w roku 1967, kiedy to ks. Kazimierz Błaszczyk został duszpasterzem niesłyszących. Dzięki staraniom, jakie podjął, otrzymał kaplicę św. Sebastiana w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku (zastał tam tylko ołtarz).
 
Była to wielka radość, że tę kaplicę niesłyszący otrzymali na własność. Najpierw ks. Kazimierz kupił tabernakulum, nowy ołtarz, krzesła i konfesjonał. Na pierwsze Boże Narodzenie zrobił maleńką szopkę, w której zamontował kilka figurek poruszanych przy pomocy jednego silnika. Nie tylko dla niesłyszących była to wielka atrakcja. Co roku ksiądz starał się powiększać szopkę i dodawał nowe niewielkie elementy – tyle znam z opowiadania ks. Kazimierza.
 
W roku 1976 rozpoczęłam pracę w Duszpasterstwie. Zastałam szopkę już rozbudowaną. Była prawdziwa stajenka, Pan Jezus leżący w żłóbku. Każdego roku ksiądz dołączał jakiś nowy element. Obecnie jest około 2 tysiące figurek (każdy ruchomy element ma swój silnik).
 
Na prośbę organizatorów wystawy Polskich Szopek w Niemczech ks. Kazimierz wypożyczył swoje dzieło od marca do października 1981 roku. Do montażu szopki wyjechał ks. Kazimierz Błaszczyk, ks. Kazimierz Marchaj a także p. Stanisław Orłowski. Tam na miejscu przez pół roku nadzorował jej działanie p. Władysław Wiatr. Następnie po powrocie z wystawy, z powodu demontażu i transportu, dużo figurek zostało uszkodzonych i wymagały naprawy. Wtedy zrodziła się myśl, aby na okres wakacyjny również zrobić szopkę, ale nieco mniejszą. Ekspozycja obejmuje Świętą Rodzinę pracującą w domku łowickim.
 
W czasie stanu wojennego ks. Kazimierz zmienił wystrój. W miejsce stajenki stawia dużego orła w koronie, a w środku umieszcza Świętą Rodzinę. Po pewnym czasie znów następuje zmiana. Tym razem miejsce orła zajmuje duża gwiazda oraz kołyska, w której Dziecię Jezus jest kołysane przez aniołka. Do najstarszych figurek należą postacie historyczne przechodzące w stronę Dzieciątka, dzwonnik oraz domki szklane.  
 

szopka ksiadz - RUCHOMA SZOPKA

 
Twórca Ruchomej Szopki we Wrocławiu
ks. Kazimierz Błaszczyk

Można go było spotkać wędrującego po Ostrowie Tumskim i Wyspie Piaskowej lub krzątającego się w kaplicy św. Sebastiana przy kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. W ostatnich latach już pochylony, ciągnący nogę za nogą, prowadzony przez s. Małgorzatę – choroba coraz mocniej dawała się we znaki – ale prawie do ostatnich dni niezmiennie wędrował ścieżkami wydeptanymi przez ponad 40 lat kapłańskiej pracy. Mowa o śp. ks. kan. Kazimierzu Błaszczyku.

Urodzony w Kobryniu (diec. Pińska) dnia 8.09.1937r., syn Wacława i Heleny z d. Bartkowskiej. Dla wielu znany jako twórca ruchomej szopki. Arcydzieło, któremu ks. Kazimierz poświęcił nie tylko wiele serca, ale również pracy, do dziś przyciąga tłumy. Przez ponad 40 lat udało mu się zgromadzić przeszło dwa tysiące figurek – wiele z nich podłączonych do prądu porusza się lub rozbłyska różnobarwnymi światełkami.

A jednak ks. Kazimierza Błaszczyka należy wiązać nie tylko z ruchomą szopką. Wiedzą o tym doskonale pokolenia osób niepełnosprawnych, niewidomych a także niesłyszących. To właśnie im ks. Błaszczyk poświęcił całe kapłańskie życie. Natychmiast po święceniach kapłańskich w 1967 roku został skierowany do pracy w parafii NMP na Piasku. Następnie rok później mianowany był Diecezjalnym Duszpasterzem Głuchoniemych i Niewidomych. Prowadził katechezę, sprawował sakramenty a także organizował duszpasterstwo – dwoił się i troił, by w niełatwych czasach prowadzić ludzi do Boga.

W roku 2009 biskup przeniósł kapłana w stan spoczynku, z powodu choroby i pogarszającego się stanu zdrowia. Jednakże nie przestał żyć sprawami duszpasterstwa i mnóstwo czasu spędzał w kaplicy z ruchomą szopką. Od świąt wielkanocnych nastąpiło stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia. Zmarł w środę 9 maja 2012 roku i został pochowany na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Po śmierci ks. Błaszczyka pieczę nad szopką objęło Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, zaś od roku 2015 szopką opiekuje się Fundacja FONIS, która podejmuje działania mające na celu ratowanie ekspozycji i pozyskiwania środków na renowację.  

 

Accessibility Toolbar