Program Językowy Makaton
Program Językowy MAKATON to temat, który prezentujemy na czerwcowej karcie Kalendarza Niesłyszących 2022. Został opracowany w latach 2001-2005 w oparciu o polski język, kulturę i doświadczenie w nawiązaniu do wersji brytyjskiej. Autorką wersji polskiej jest dr Bogusława Beata Kaczmarek. Makaton jest to system gestów i symboli graficznych, który bazuje na znanych jego użytkownikom gestach i rysunkach. Gestom zawsze towarzyszy poprawna, gramatyczna mowa. Ze znaków Makatonu korzystają najczęściej dzieci i dorośli, którzy mają trudności w uczeniu się i porozumiewaniu. Korzystają z nich także niemowlęta, z którymi rodzice chcą się komunikować, zanim te maluchy nauczą się mówić. Makaton liczy około 450 znaków podstawowych i około 10000 znaków dodatkowych. Gesty Makatonu są proste w wykonaniu, czytelne i łatwe do zapamiętania. Znaki to czarno-białe rysunki: czarne symbole na białym tle. Łatwo je narysować. Wybór formy gestu lub znaku zależy od indywidualnych potrzeb i umiejętności osoby, która korzysta z tej metody. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.makaton.pl
W Kalendarzu Niesłyszących na rok 2022 tematem przewodnim natomiast jest komunikacja osób z niepełnosprawnością. Dlatego też na poszczególnych kartach Kalendarza prezentujemy w sposób graficzny wybrane alfabety języka migowego: polski, ukraiński, węgierski, brytyjski, międzynarodowy, a także turecki. Ponadto mają w nim swoje karty alternatywne sposoby komunikacji (AAC). Są to: alfabet Braille’a, alfabet Lorma, fonogesty, piktogramy, Program Językowy MAKATON czy też pismo logograficzne Blissa. Poza tym do graficznego przedstawienia wybranych form komunikacji dołączyliśmy krótki tekst. W ten sposób można zapoznać się z podstawowymi wiadomościami o różnych formach komunikacji alternatywnej. Teksty zredagowane są w standardzie prostego języka dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Oczywiście wydany przez nas kalendarz pełni również typową dla siebie funkcję, czyli wskazuje nam miesiące i dni. Autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.
„Kalendarz Niesłyszących 2022” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).