Pierwsze warsztaty Visual Vernacular w Fundacji FONIS
Pierwsze warsztaty Visual Vernacular w Fundacji FONIS. W miniony weekend po raz pierwszy w naszej Fundacji zorganizowaliśmy warsztaty Visual Vernacular. Grupa składająca się zarówno z niesłyszących jak i słyszących uczestników przez trzy dni poznawała tajniki komunikacji VV. Zajęcia poprowadziła Edyta Kozub – pasjonatka polskiego języka migowego od wielu lat zaangażowana w szerzenie wiedzy o Kulturze Głuchych. Właśnie Edyta jest najbardziej rozpoznawalną polską artystką Visual Vernacular.
Warsztaty rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie od części teoretycznej. Prowadząca wyjaśniła czym jest VV i jakie są zasady określające ten sposób komunikacji. Następnie przedstawiła uczestnikom wiele przykładowych filmów, prezentujących artystów VV z różnych stron świata. Kolejne dwa dni, czyli sobota i niedziela upłynęły nam na licznych ćwiczeniach. Zakres zagadnień poruszanych podczas ćwiczeń był dość szeroki. Obejmował bowiem między innymi zawody, zwierzęta, dyscypliny sportowe, hobby, czy też żarty. Na zakończenie, gdy uczestnicy odbierali zaświadczenia o ukończeniu warsztatów VV na poziomie podstawowym, nie brakowało pytań o poziom zaawansowany. Kto wie…? 🙂
Visual Vernacular może być sposobem na pokazanie ludziom piękna kultury Głuchych. Jest to forma teatralnej ekspresji łącząca w sobie elementy takie jak mimika, pantomima, gesty, elementy języka migowego, opowiadanie historii, poezja kształtu i ruchu ciała. Za pomocą całego ciała, ruchów rąk, gestów i mimiki można opowiedzieć historię, która będzie zrozumiała zarówno dla osób słyszących, jak i niesłyszących.