Panorama Racławicka migowo dostępna
O tym, że wrocławska Panorama Racławicka jest migowo dostępna przekonaliśmy się w minioną niedzielę. A to za sprawą wycieczki, którą Fundacja FONIS zorganizowała z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych. Do świętowania tego dnia zaprosiliśmy osoby niesłyszące, słabosłyszące, ich rodziny, a także przyjaciół. I choć obchodziliśmy w naszej fundacji Międzynarodowy Dzień Głuchych z lekkim opóźnieniem, z naszego zaproszenia skorzystało aż 60 osób!
Uczestnicy wycieczki spotkali się pod budynkiem Panoramy Racławickiej już na pół godziny przed planowanym seansem. Był to dobry czas na wspólne rozmowy oraz przygotowanie się do zwiedzania wystawy. Punktualnie o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie. Było ono o tyle wyjątkowe, że osoby niesłyszące mogły skorzystać z wideoprzewodnika w Polskim Języku Migowym, który dostępny jest w Panoramie od niedawna. I tu czekała nas niespodzianka. Otóż okazało się, że treści związane z historią powstania i samym malowidłem tłumaczy zaprzyjaźniony z Fundacją FONIS p. Piotr Peciakowski. Był on zresztą razem ze swoją rodziną uczestnikiem naszej wycieczki! Ponadto ekspozycja z dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka przeszła w minionym roku największy w swej historii remont.
Przypomnijmy, że ogromnych rozmiarów panorama upamiętniająca zwycięską bitwę pod Racławicami miała być najważniejszą atrakcją lwowskiej Powszechnej Wystawy Krajowej w roku 1894. I tak też się stało. Od dnia otwarcia „Racławice” stały się punktem obowiązkowym na mapie turystycznej najpierw Lwowa, potem zaś Wrocławia.
Dodajmy, że uczestnicy wycieczki skorzystali z bardzo promocyjnej ceny biletu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu wydarzenia przez Fundację FONIS. Dzięki temu Panorama Racławicka stała się dla świata ciszy nie tylko migowo dostępna.