NON POSSUMUS – premiera filmu na dużym ekranie
NON POSSUMUS – dziś na dużym ekranie odbyła się premiera filmu o kardynale Stefanie Wyszyńskim przygotowanym przez Fundację FONIS. Okazją do powstania filmu była zbliżająca się uroczystość beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Cieszymy się, że na nasze zaproszenie na pokaz premierowy odpowiedziała tak liczna grupa. Niemal 200 osób zgromadziło się dziś w sali kinowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Zdecydowana większość widzów to osoby niesłyszące i słabosłyszące, ale nie zabrakło i osób słyszących.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej prelekcji ks. dra Andrzeja Gałki z Warszawy. Kapłan, który był świadkiem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego, przybliżył nam postać Kardynała. Niespodzianką, wcześniej przez nas nie planowaną, było wystąpienie s. Ludmiły ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. Ona z kolei opowiedziała w kilku słowach historię życia i dzieła założycielki swojego zgromadzenia i założycielki podwarszawskich Lasek – matki Elżbiety Róży Czackiej. Już niebawem, bo za dwa tygodnie, w Warszawie odbędzie się beatyfikacja obojga bohaterów dzisiejszych prelekcji.
O filmie
NON POSSUMUS to film bez barier. Określenie „bez barier” zmienia tu jednak swoje znaczenie. Film opatrzony jest napisami, ale tym razem napisy są dla słyszących. Wszystkie bowiem dialogi w filmie są w Polskim Języku Migowym i przetłumaczyliśmy je dla słyszących, czego efektem są napisy.
Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Odbywały się one w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych udało nam się przenieść w czasie do lat 50-tych minionego wieku. Do wcielenia się w role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL-u zaprosiliśmy osoby niesłyszące i słabosłyszące związane z Fundacją FONIS, a także wrocławskim Duszpasterstwem Niesłyszących. W sumie w nagraniu uczestniczyło około 20 aktorów-amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu. W rolę kardynała Wyszyńskiego wcielił się założyciel Fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, który jest jednocześnie reżyserem filmu. Autorem zdjęć i udźwiękowienia jest młody adept sztuki filmowej – Leszek Grochociński, który świetnie odnalazł się w kontakcie z ludźmi ze świata ciszy.
Przygotowany przez nas film jest etiudą filmową, która przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz z wynikającym z niego uwięzieniem Prymasa. W ten sposób chcieliśmy przede wszystkim młodemu pokoleniu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego jak i klimat tamtych czasów.
Powstanie filmu było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Credit Agricole Bank Polska, za co serdecznie dziękujemy.
A zatem zapraszamy do oglądania filmu. I życzymy dobrego odbioru 🙂