Niezwykłe skarby na Ostrowie Tumskim

Niezwykłe skarby na Ostrowie Tumskim. W piątkowe południe 25 października 2024 roku grupa niesłyszących i słabosłyszących seniorów z Klubu Seniora „Integracja” wybrała się na wycieczkę. Trasa była dość krótka, bowiem z „pod 4” do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu jest naprawdę blisko.

Po około 10-letniej przerwie remontowej Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu znów jest otwarte. Byliśmy jedną z pierwszych grup, która zwiedzała ekspozycję w nowej odsłonie. I chociaż jeszcze nie wszystko jest gotowe, to i tak robi wrażenie. Wśród eksponatów prezentowanych w muzeum najwięcej emocji wzbudzała egipska mumia około 8-letniego chłopca. Zwiedzających zaciekawił również obraz „Madonna pod jodłami” Cranacha starszego wraz z historią stworzenia kopii i wywiezieniem oryginału z Wrocławia. Ponadto seniorzy obejrzeli lapidarium, wystawy obrazów i rzeźb z różnych okresów i różnych stylów.

Ekspozycja w Muzeum Archidiecezjalnym prezentowana jest na trzech piętrach w budynkach pochodzących z trzech różnych okresów. Wśród odwiedzanych pomieszczeń było też przepiękne wnętrze dawnego kapitularza kapituły katedralnej. Nim zdążyliśmy się obejrzeć minęło 1,5 h zwiedzania i trzeba było kończyć. Wychodząc postanowiliśmy, że jeszcze kiedyś tu wrócimy. Może wówczas, gdy ekspozycja będzie już kompletna.

Niezwykle skarby na Ostrowie Tumskim 1 - Niezwykłe skarby na Ostrowie Tumskim Niezwykle skarby na Ostrowie Tumskim 2 - Niezwykłe skarby na Ostrowie Tumskim

Wyjście seniorów do Muzeum Archidiecezjalnego Fundacja FONIS zorganizowała w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Niezwykłe skarby na Ostrowie Tumskim

 

Accessibility Toolbar