Najcichszy język świata

Najcichszy język świata. Wśród licznych świąt i dni wyjątkowych w ciągu roku znajdziemy także Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Przypada on w kalendarzu na dzień 25 kwietnia. W tym roku był to miniony czwartek.

Z tej właśnie okazji uczniowie klas 1-4 Szkoły Podstawowej w Łozinie uczestniczyli w zajęciach rozwijających świadomość szkodliwości hałasu na nasze samopoczucie i zdrowie. Myślą przewodnią czwartkowego wydarzenia było hasło „Cisza kontra zdrowie”. Swój udział w szkolnych obchodach tego dnia mieliśmy również my – Fundacja FONIS. Otóż nasz wolontariusz Krzysztof zapoznał uczniów z językiem migowym. Opowiedział o języku osób niesłyszących, nauczył alfabetu migowego, a także kilku znaków migowych. Dzieci miały możliwość porównać głośność języka migowego do języka mówionego – tego, którym posługują się na co dzień. Wszystkie uznały, że język migowy to najcichszy język świata 😊. Dziękujemy pani Lucynie za pomysł, aby propagować naukę języka migowego w Międzynarodowy Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem. Każda okazja jest dobra 😊.

A dla niewtajemniczonych mamy garść informacji o tym wyjątkowym dniu. Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem ustanowiono w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi oraz uświadomienie, jak szkodliwy wpływ ma to powszechne zjawisko. Pierwsze obchody odbyły się w 1995 roku z inicjatywy Ligii Niedosłyszących. Natomiast w Polsce zapoczątkowało je w 2000 roku Towarzystwo Higieny Akustycznej. My również wpisujemy ten dzień w nasz kalendarz!

Accessibility Toolbar