Na Dzień Głuchych 2022
Na Dzień Głuchych 2022 Fundacja FONIS przygotowała dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to wycieczka do Muzeum Iluzji we Wrocławiu. Drugie zaś to wycieczka do Katowic do Muzeum Śląskiego, w którym prezentowana jest wystawa pod tytułem „Głusza”.
1. Dzień Głuchych w Muzeum Iluzji
zaplanowaliśmy na niedzielę 25 września 2022 roku. Spotykamy się o godzinie 15.50 “pod 4” czyli przy ul. Katedralnej 4 na wrocławskim Ostrowie Tumskim, zaś zwiedzanie rozpoczniemy o godzinie 16.00. Udział jest bezpłatny.
Muzeum Iluzji znajduje się na wyspie Piaskowej tuż obok kościoła NMP na Piasku, w którym mieści się Duszpasterstwo Niesłyszących. Zwiedzanie Muzeum Iluzji potrwa około godzinę. Pod kierunkiem przewodnika poznamy rzeczywistość, w której iluzja spotyka się ze sztuką i wynalazkami naukowymi. Fizyka i optyka przedstawione są bowiem w muzeum przy pomocy tajemniczych dzieł sztuki oraz klasycznych zagadek. Pani przewodnik wskazując kolejne eksponaty podpowie na co zwrócić uwagę. Wyjaśni również na czym polegają poszczególne zjawiska. My oczywiście zadbamy, aby wszystko przetłumaczyć na język migowy.
2. Głusza na Dzień Głuchych 2022
to zaproszenie do zwiedzania wystawy „Głusza” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wyjazd zaplanowaliśmy na sobotę 8 października 2022 roku. Startujemy z Wrocławia o godz. 8.00, zaś powrót zaplanowaliśmy w godzinach popołudniowych. Udział w wydarzeniu jest odpłatny. Koszt wynosi 30 zł i obejmuje przejazd autokarem w obie strony (Wrocław-Katowice-Wrocław), ubezpieczenie NNW i bilety wstępu na wystawę.
Wystawa „Głusza” jest projektem, w skład którego wchodzi wystawa prac słyszących i Głuchych kuratorów. W ten sposób zwiedzający mogą zapoznać się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach. Opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, ale fascynującą kulturę i sztukę Głuchych.
Na wystawie zobaczymy dzieła znanych malarzy niesłyszących, m.in. Feliksa Pęczarskiego i młodych współczesnych artystów, odważnie odnoszących się do problematyki głuchoty. Są na niej również prace Daniela Kotowskiego – artysty i performera podejmującego w swojej twórczości temat biowładzy, Justyny Kieruzalskiej – wpisującej się silnie w narracje dotyczące feminizmu i Głuchych kobiet, Mirosława Śledzia – twórcy kwadryzmu, Przemysława Sławika – z silną symboliką związaną z doświadczeniem głuchoty, serię portretów Marka Krzysztofa Laseckiego, a także wideo-arty Tomasz Grabowskiego i wiele innych dzieł.
Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, konieczne są wcześniejsze zapisy. Aby się zapisać kontaktujcie się z Fundacją FONIS za pomocą maila (kontakt@fonis.pl) lub telefonicznie (sms: 690 502 670). Można również zapisać się u księdza Tomasza Filinowicza z Duszpasterstwa Niesłyszących i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej.