Międzynarodowy alfabet migowy
Międzynarodowy alfabet migowy. Przed kilkoma dniami w naszej Fundacji zakończył się kurs międzynarodowego języka migowego na poziomie średnio zaawansowanym. Pozostajemy jednak w temacie i dziś zapraszamy do zapoznania się z międzynarodowym alfabetem migowym. Wszystko dlatego, że marcowa karta wydanego przez nas Kalendarza Niesłyszących 2022 prezentuje właśnie międzynarodowy alfabet migowy. Jak wygląda? Czy jest podobny do polskiego alfabetu migowego? Sami zobaczcie.
W Kalendarzu Niesłyszących na rok 2022 tematem przewodnim natomiast jest komunikacja osób z niepełnosprawnością. Dlatego też na poszczególnych kartach Kalendarza prezentujemy w sposób graficzny wybrane alfabety języka migowego: polski, ukraiński, węgierski, brytyjski, międzynarodowy, a także turecki. Ponadto mają w nim swoje karty alternatywne sposoby komunikacji (AAC). Są to: alfabet Braille’a, alfabet Lorma, fonogesty, piktogramy, Program Językowy MAKATON czy też pismo logograficzne Blissa. Poza tym do graficznego przedstawienia wybranych form komunikacji dołączyliśmy krótki tekst. W ten sposób można zapoznać się z podstawowymi wiadomościami o różnych formach komunikacji alternatywnej. Teksty zredagowane są w standardzie prostego języka dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością słuchu. Oczywiście wydany przez nas kalendarz pełni również typową dla siebie funkcję, czyli wskazuje nam miesiące i dni. Autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.
„Kalendarz Niesłyszących 2022” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).