Marzec w Kalendarzu Niesłyszących 2020
Fundacja FONIS wydała kalendarz na rok 2020 poświęcony sławnym osobom niesłyszącym oraz związanym ze światem ciszy. W każdym miesiącu prezentujemy jednego z bohaterów obecnych na kartach kalendarza. Marzec w „Kalendarzu Niesłyszących 2020” jest poświęcony Helen Keller. Zapraszamy do obejrzenia filmu w Polskim Języku Migowym, a także zapoznania się z biografią postaci.
Helen Keller (1880–1968)
to znana amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. W jednym ze stanów USA dzień jej urodzin, 27 czerwca, jest obchodzony jako Dzień Helen Keller. Gdy Helen miała półtora roku, zachorowała na nieznaną chorobę – dostała wysokiej gorączki, być może było to zapalenie opon mózgowych. W wyniku tej choroby straciła wzrok i słuch. Jako dziecko wymyśliła około 60 domowych znaków do komunikowania się z rodziną i potrafiła odróżnić ludzi dzięki wibracjom ich kroków. Zaczęła poznawać świat za pomocą pozostałych zmysłów. Dotykała i wąchała wszystko, co napotkała na swojej drodze. Nauczyła się rozpoznawać ludzi, ich twarze i ubrania właśnie za pomocą tych dwóch zmysłów. Umiała powiedzieć na przykład, w jakiej jest części ogrodu – rozpoznawała zapach roślin.
Gdy Helen miała 6 lat, trafiła do Alexandra Bella, który pracował w Bostonie. Okazało się, że była jego najzdolniejszą uczennicą. Rok później dziewczynka zaczęła naukę u niedowidzącej Anne Sullivan, która przez prawie 50 lat była opiekunką, nauczycielką i towarzyszką Helen. Anne nauczyła ją między innymi alfabetu ręcznego (do dłoni). Opowiadała Helen o wszystkim, co działo się wokoło. Przeliterowywała wszystko na jej dłoni. Z czasem Helen nauczyła się czytać i pisać w brajlu, a także za pomocą dotyku odczytywać mowę z ust. Metoda nazywa się TADOMA i bardzo mało osób umie się nią posługiwać. Helen nauczyła się także mówić, co było chyba najtrudniejsze dla osoby, która tak szybko utraciła słuch. Co więcej – napisała doktorat i nauczyła się kilku języków obcych. Miała ogromną zdolność koncentracji i zapamiętywania.
Angażowała się również w wiele działań społeczno-politycznych. Walczyła o równe prawa dla kobiet, między innymi o ich prawa wyborcze. Pomogła także w założeniu Amerykańskiej Fundacji na rzecz Niewidomych. Helen jako osoba niepełnosprawna całe swoje życie poświęciła innym niepełnosprawnym. Napisała autobiografię – „Historia mojego życia”, na podstawie której powstał film pod tytułem „Cudotwórczyni”. Jest autorką również innych książek: „Świat, w którym żyję”, „Nauczycielka” czy „Wyjście z ciemności”.
„Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław