Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven jest bohaterem kwietniowej karty w „Kalendarzu Niesłyszących 2020”. Zapraszamy do obejrzenia filmu w Polskim Języku Migowym, a także zapoznania się z biografią postaci.

Ludwig van Beethoven (1770–1827)

to słynny kompozytor niemiecki, przedstawiciel muzyki epoki romantyzmu, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich. Gdy Ludwig skończył 4 lata, okazało się, że ma muzyczny talent. Gdy skończył 7 lat, dał swój pierwszy koncert. Ludwig grał najwięcej na fortepianie, choć potrafił grać też na innych instrumentach, na przykład na skrzypcach i organach. Ojciec Ludwiga chciał, by syn był tak samo wielkim kompozytorem jak Mozart. Dlatego Ludwig większość życia spędził w Wiedniu – w tym mieście spotkał się z Mozartem, który powiedział, że młody Beethoven „niedługo zadziwi świat”.

Gdy Ludwig skończył 25 lat i był sławny, zaczął tracić słuch. Dla muzyka to największa tragedia. Gdy dowiedział się, że głuchota nie ustąpi, chciał popełnić samobójstwo. Napisał nawet list do braci (choć nigdy go nie wysłał), w którym pisał: „Jedyna rzecz, jaka mnie powstrzymywała [od samobójstwa], to moja sztuka. Naprawdę wydawało mi się niemożliwe opuścić ten świat, zanim stworzę wszystkie dzieła, które czuję, że muszę skomponować”. Z czasem jednak Ludwig zaakceptował swoją niepełnosprawność. Zrezygnował z koncertów przed publicznością i skupił się na tworzeniu muzyki – na komponowaniu. I był coraz bardziej sławny. Używał specjalnych tub, które pozwalały mu choć trochę słyszeć dźwięki. Po jakimś czasie Ludwig nie rozumiał już mowy. Dlatego używał specjalnych zeszytów konwersacyjnych, gdy chciał z kimś „porozmawiać”. Pisał, co chciał powiedzieć, a potem czytał odpowiedź. W 1819 roku Ludwig całkowicie stracił słuch. Ale nadal tworzył muzykę. Ręką wyczuwał wibracje fortepianu – i tak rozróżniał dźwięki.

Dziś wiemy, że Ludwig stracił słuch, ponieważ zatruł się ołowiem. Ale i tak udało mu się skomponować wiele symfonii, koncertów, kwartetów smyczkowych, pieśni, uwertur, oper, sonat.


„Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar