Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Czesław Wala
Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Czesław Wala. Fundacja FONIS od lat przygotowuje kalendarz, w którym oprócz tradycyjnej funkcji rachuby czasu pełni też funkcję edukacyjną. Obok tabeli kalendarium prezentujemy grafiki przedstawiające jakiś temat. W minionych latach były to np. alternatywne sposoby komunikacji i alfabety migowe używane w różnych krajach, sławni głusi i sławne postacie związane ze światem ciszy, międzynarodowe wydarzenia środowiska niesłyszących, czy też pielgrzymki niesłyszących w Polsce. W tym roku na poszczególnych kartach kalendarza prezentujemy zmarłych kapłanów zasłużonych dla G/głuchych w Polsce. Postacią prezentowaną w kwietniu jest wieloletni duszpasterz niesłyszących ziemi świętokrzyskiej i twórca sanktuarium w Kałkowie – ksiądz Czesław Wala.
Poniżej prezentujemy biogram księdza Wali w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy też na stronę www.effatha24.com/kalendarz2023/. Tam zaś znajdziecie migane biogramy wszystkich 12 bohaterów Kalendarza Niesłyszących 2023.
Ks. Czesław Wala urodził się w 1936 roku w Rudniku nad Sanem. W roku 1955 wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu i został kapłanem. W 1967 roku uczestniczył w kursie języka migowego w Katowicach-Panewnikach. Potem trafił na placówkę do Skarżyska-Kamiennej – pierwszego ośrodka duszpasterstwa niesłyszących. Był założycielem licznych ośrodków duszpasterstwa niesłyszących, m.in. w Opocznie, Starachowicach, Sandomierzu, Ostrowcu. Dziełem jego życia jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie. To tu niesłyszący znaleźli swoje stałe miejsce. Organizował ogólnopolskie pielgrzymki Głuchych do Kałkowa. Był gospodarzem peregrynacji relikwii św. Filipa Smaldone w Polsce. Ksiądz Czesław zmarł w Rudniku nad Sanem 31 maja 2020 roku. Na jego pogrzebie były transparenty z napisami: „Święty od zaraz!”.