Jaki masz przydomek migowy?
Jaki masz przydomek migowy? Od takiego pytania wystartował dziś w Fundacji FONIS kurs Polskiego Języka Migowego na poziomie A1. Dziewięć odważnych kobiet (bo w grupie są same kobiety) rozpoczęło swoją przygodę z polskim językiem migowym.
Przez 6 kolejnych weekendów uczestniczki będą zdobywać umiejętność komunikacji z osobami niesłyszącymi. Na początek daktylografia, czyli polski alfabet migowy. To jest podstawa, aby móc przeliterować swoje imię, nazwisko, miejsce urodzenia, a także inne nazwy własne. Będą też liczebniki. Wśród tematów, które przewiduje kurs PJM A1, są również zagadnienia związane z pierwszym kontaktem, rodziną, wyglądem i osobowością, szkołą, no i oczywiście z codziennym życiem niesłyszących.
Na pierwszym spotkaniu uczestniczki między innymi poznały takie słowa jak dom, nowy, okulary, dobry, olej, rzepka, kaczka, malina, spokojny. Dlaczego? Wszystko po to, aby odpowiedzieć na pytanie, jaki masz przydomek migowy? Dzięki pomysłowości i kreatywności całej grupy udało się ustalić, zgodnie z zasadami nadawania przydomków migowych, pasujący do każdego znak migowy. Teraz trzeba jeszcze tylko go zapamiętać.
Przypomnijmy, że zajęcia odbywają się w budynku Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 w piątki od 17 do 21 oraz w niedziele od 10 do 15. Prowadzi je niesłyszący wrocławski lektor – Piotr Peciakowski, który już od kilku lat współpracuje z Fundacją FONIS.