Historia Migana – o. Brunon Wielki OMI
Historia Migana – o. Brunon Wielki OMI to pierwszy z wywiadów, jakie prezentujemy w drugiej odsłonie projektu. W najbliższym czasie przedstawimy wywiady z kolejnymi 10 świadkami historii. Opowiedzą oni o swoim życiu, ale również o realiach życia osób niesłyszących i słabosłyszących. Będą to osoby zarówno niesłyszące, jak i słyszące związane ze światem ciszy.
Pierwszym bohaterem nowej serii jest o. Brunon Wielki, oblat. Urodził się 11 września 1929 roku w Piekarach Śląskich. W 1947 roku wstąpił do niższego seminarium w Lublińcu, a rok później rozpoczął nowicjat. 30 maja 1954 roku z rąk ks. biskupa Franciszka Jopa otrzymał święcenia kapłańskie. Uczestniczył w kursie przygotowującym do pracy z niesłyszącymi w Katowicach-Panewnikach. Pracował w duszpasterstwie niesłyszących w Lublińcu, Wrocławiu, a także Gorzowie Wielkopolskim. Od 1997 roku przebywa na emeryturze. Mieszka w Katowicach-Koszutce.
Ponieważ o. Brunon nie miga podczas udzielania wywiadu prezentujemy dwie wersje. Pierwsza z nich jest wersją z napisami
Druga natomiast jest wersją z tłumaczem Polskiego Języka Migowego
„Historia Migana” realizowana przez Fundację FONIS to pierwszy w Europie i drugi na świecie projekt dokumentowania historii opowiedzianej przez osoby niesłyszące i słabosłyszące, posługujące się językiem migowym, a także przez osoby związane ze światem ciszy. Projekt realizowany jest przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość.
Osoby, które chciałyby uczestniczyć w projekcie i podzielić się swoją historią, zapraszamy do kontaktu z nami.