Historia Migana – ks. Zbigniew Staszkiewicz
Historia migana – ks. Zbigniew Staszkiewicz. Prezentujemy kolejny z drugiej edycji Historii Miganej wywiad. Tym razem jest to rozmowa z lubelskim Duszpasterzem Niesłyszących i kapelanem AK. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który opatrzony jest napisami, a także tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Podobnie jak poprzednie wywiady, również i ten powstał w ramach projektu Historia Migana realizowanego przez Fundację FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Wszystkie zrealizowane dotychczas filmy dostępne są w zakładce HISTORIA MIGANA.
Ks. Zbigniew Staszkiewicz porusza między innymi następujące tematy:
- Wspomnienia z dzieciństwa na Wołyniu
- II wojna światowa – działalność w Armii Krajowej, a także ucieczka z niemieckiego transportu
- Praca w Rabce-Zdroju jako technik dentystyczny
- Powrót do Lublina i studia w seminarium duchownym, a następnie studia filozoficzne na KUL-u
- Kurs języka migowego w Katowicach-Panewnikach oraz działalność katechetyczna i duszpasterska wśród Głuchych
- Gromadzenie pomocy dydaktycznych do pracy z Głuchymi, a także organizacja pielgrzymek do Częstochowy
- Funkcja kapelana z Armii Krajowej
Ks. Zbigniew Staszkiewicz urodził się w 1924 roku Kowlu na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Jego rodzina pochodzi z Łotwy. Jako młody chłopak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Zanim jednak wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego pracował jako technik dentystyczny. Po święceniach kapłańskich podjął studia filozoficzne na KUL-u. Po ich skończeniu został skierowany na kurs języka migowego do Katowic-Panewnik i związał się na długo ze środowiskiem Głuchych. Pracował jako katecheta w szkole dla Głuchych i przez długie lata był duszpasterzem niesłyszących. Prężnie współpracował z lubelskim PZG. Pełnił funkcję kapelana AK środowiska lubelskiego. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i krzyżem oficerskim Polonia Restituta.