Historia Migana – ks. Jan Szywalski

Historia Migana – ks. Jan Szywalski. Prezentujemy kolejny z drugiej edycji Historii Miganej wywiad. Tym razem jest to rozmowa z kapłanem zasłużonym nie tylko dla niesłyszących, ale również dla miasta Raciborza. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu, który przeprowadziła p. Renata Maciejewska – prezes Fundacji.

Podobnie jak poprzednie wywiady, również i ten powstał w ramach projektu Historia Migana realizowanego przez Fundację FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Wszystkie zrealizowane dotychczas filmy dostępne są w zakładce HISTORIA MIGANA.

Ks. Jan Szywalski porusza między innymi następujące tematy:

1. Kurs języka migowego w Katowicach-Panewnikach

2. Początki pracy z niesłyszącymi w Zabrzu

3. Praca w duszpasterstwie niesłyszących w Raciborzu

4. Rekolekcje dla niesłyszących na Górze św. Anny

Poniżej przedstawiamy krótki biogram świadka historii:

Ks. Jan Antoni Szywalski urodził się 11 czerwca 1937 roku w Krapkowicach-Otmęcie. Jako młody kapłan został skierowany na kurs języka migowego dla duszpasterzy osób niesłyszących do Katowic-Panewnik. Po ukończeniu tego kursu najpierw krótko pracował z niesłyszącymi w Zabrzu. Następnie, od października 1962 roku, działał w duszpasterstwie niesłyszących w Raciborzu. Kontynuował również prawie już stuletnią tradycję organizowania corocznie rekolekcji dla niesłyszących na Górze św. Anny. Obecnie jest na emeryturze, ale nadal pełni posługę kapłańską wśród niesłyszących.

Accessibility Toolbar