Historia Migana – Helena i Franciszek Grygorcewiczowie

Historia migana – Helena i Franciszek Grygorcewiczowie. Prezentujemy kolejny z drugiej edycji Historii Miganej wywiad. Tym razem jest to rozmowa z niesłyszącym małżeństwem z Oławy – Heleną i Franciszkiem Grygorcewiczami. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który opatrzony jest też napisami.

Podobnie jak poprzednie wywiady, również i ten powstał w ramach projektu Historia Migana realizowanego przez Fundację FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Wszystkie zrealizowane dotychczas filmy dostępne są w zakładce HISTORIA MIGANA.

Helena i Franciszek Grygorcewiczowie poruszają między innymi następujące tematy:

  1. Trudna praca na roli w czasie dzieciństwa
  2. Niewola Oświęcimska – czasy II wojny światowej
  3. Przyjazd na Ziemie Odzyskane i życie w powojennej Oławie
  4. Praca zawodowa – stolarz w zakładzie w Jelczu
  5. Pasje i zainteresowania
  6. Trudności osób niesłyszących w codziennym życiu
  7. Życie rodzinne i religijne
  8. Życie na emeryturze

Helena (z domu: Lis) Grygorcewicz urodziła się 12 stycznia 1941 r. w Skopaniu koło Tarnobrzega i jest osobą niesłyszącą od urodzenia. Uczyła się w szkole w Przemyślu, a następnie krótko pracowała jako krawcowa. Potem zmieniła pracę i wykonywała zawód dekoratora. W młodości trenowała biegi między innymi w  klubie sportowym dla niesłyszących w Rzeszowie. Wyszła za mąż za Franciszka Grygorcewicza, a następnie przeprowadziła się na Dolny Śląsk. Zamieszkała w Oławie i tu przebywa do dziś. Razem z mężem wychowała dwie córki. Jej pasją jest praca w ogrodzie.

Franciszek Grygorcewicz urodził się 5 marca 1933 r. we wsi Niwno na Białorusi i od urodzenia jest osobą niesłyszącą. W czasie II wojny światowej, w wieku 8 lat, trafił do niemieckiej niewoli, do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po wojnie osiadł w Oławie na Dolnym Śląsku. Jego życie naznaczone jest ciężką pracą na roli. Przez 35 lat pracował również jako stolarz w fabryce w Jelczu. Jego pasją jest wędkarstwo.

Accessibility Toolbar