Historia Migana – Eugeniusz Kowerczyk
Historia Migana – Eugeniusz Kowerczyk. Prezentujemy przedostatni już filmowy wywiad z drugiej edycji Historii Miganej. Jeden z końcowych wywiadów przeprowadziliśmy z Sybirakiem, który opowiedział o swoim dzieciństwie spędzonym na zesłaniu.
Podobnie jak poprzednie wywiady, również i ten powstał w ramach projektu Historia Migana realizowanego przez Fundację FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Wszystkie zrealizowane dotychczas filmy dostępne są w zakładce HISTORIA MIGANA.
Pan Eugeniusz Kowerczyk porusza między innymi następujące tematy:
- Wspomnienia z zesłania na Syberię
- Wojenne i powojenne losy rodziny Kowerczyków
- Powrót do Polski na Ziemie Odzyskane
- Przygody z dzieciństwa i młodości
- Czas edukacji w powojennym Wrocławiu
- Praca zawodowa i życie rodzinne
- Pomoc z Unry
- Przyznanie odznaczenia dla zesłańca Sybiru
- Podróże na emeryturze
Eugeniusz Kowerczyk urodził się 22 grudnia 1938 r. w Glinnej (dzisiaj są to tereny Białorusi). Był najmłodszym z sześciorga dzieci swoich rodziców. Jego ojciec był sołtysem wsi i gajowym. Zginął na wojnie w 1939 r, natomiast w lutym 1940 r. pan Eugeniusz został wywieziony wraz z najbliższymi na Syberię i tam przeżył dzieciństwo. Tam też stracił słuch.
Zanim w 1946 r. wrócił do Polski na Ziemie Odzyskane w okolice Szczecina, mieszkał na Ukrainie we wsi Sumy. Dosyć późno, bo dopiero w 1949 r., rozpoczął edukację w szkole dla niesłyszących przy ul. Dworskiej we Wrocławiu. Następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej, którą ukończył w 1958 r. w zawodzie ślusarza. Pozostał we Wrocławiu i rozpoczął pracę zawodową. Z powodu zatrudnienia zmieniał miejsca zamieszkania. Pracował i mieszkał w Zielonej Górze oraz w Nowej Rudzie. Ponownie wrócił do Wrocławia i pracował w zakładach ELWRO. Potem przeniósł się do Legnicy, gdzie mieszka do dziś.
Był dwukrotnie żonaty, ma dwoje dzieci. Obecnie jest na emeryturze. Aktywnie spędza czas, podróżując albo pracując na działce. Prezydent RP uhonorował go Krzyżem Zesłańców Sybiru – polskim odznaczeniem państwowym przyznawanym Sybirakom.