Festyn św. Filipa Smaldone 2018 – podziękowania!
Za nami kolejne przedsięwzięcie, jakim była organizacja corocznego Festynu św. Filipa Smaldone. Relację z jego przebiegu przedstawiliśmy już we wcześniejszym poście. Teraz przyszedł czas na podziękowania. Projekt Fundacji FONIS „Festyn św. Filipa Smaldone” zrealizowany został dzięki przychylności i współpracy z różnymi organizacjami i instytucjami wspierającymi osoby niesłyszące we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska.
Projekt „Festyn św. Filipa Smaldone 2018” został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Realizacja zadania obejmowała przygotowanie tzw. Kiermaszu Dostępności, na który zaprosiliśmy różne instytucje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchu. Były wśród nich:
– Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących ŚWIT, który przygotował i przeprowadził różne konkursy sportowe,
– Duszpasterstwo Głuchoniemych i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej, z którym Fundacja FONIS od lat współpracuje nie tylko podczas organizacji festynu,
– Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi „AMIGO” oraz Społeczne Integracyjne Liceum Ogólnokształcące „AMIGO”, które przygotowały zajęcia muzyczne i plastyczne dla dzieci i młodzieży,
– Polski Związek Głuchych Oddział Dolnośląski,
– Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA,
– Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu,
– Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących,
– ABRYS Autorskie Studium Dizajnu i Fotografii.
Osoby niesłyszące biorące udział w festynie mogły zapoznać się z informacjami na temat wymienionych instytucji umieszczonymi m.in. na plakatach, ulotkach i w publikacjach.
Elementem festynu było także promowanie historii wrocławskiej społeczności Głuchych przez prezentację projektu Historii Miganej. Ze względu na wielowątkowość zebranego materiału w filmie przygotowanym specjalnie na tę okazję został poruszony jeden temat – zasiedlanie i odbudowa powojennego Wrocławia. Składały się na niego migane relacje kilku świadków historii dodatkowo opatrzone napisami, aby były dostępne także dla osób słyszących biorących udział w wydarzeniu. Film można było oglądać w auli PWT.
Zaprezentowany został także WROMIK – niezbędny informator dla niepełnosprawnych, który jest dostępny w wersji w polskim języku migowym oraz w wersji uproszczonej – łatwiejszej do przeczytania i zrozumienia dla osób z problemami językowymi. W ten sposób promowaliśmy Wrocław jako miasto możliwości, o ciągle rozrastającej się ofercie wsparcia dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
Najbardziej artystycznym momentem imprezy był występ połączonych chórów: scholii Dominikańskiego Duszpasterstwa PostAkademickiego Trzyczwarte i chóru migających artystów. Był to piękny i wzruszający koncert.
Specjalne podziękowania należą się Wolontariuszom Fundacji FONIS, których trud i zaangażowanie przyczyniły się do sprawnego przebiegu Festynu św. Filipa Smaldone.