Feliks Pęczarski

Feliks Pęczarski jest bohaterem wrześniowej karty w „Kalendarzu Niesłyszących 2020”. Zapraszamy do obejrzenia filmu w Polskim Języku Migowym, a także zapoznania się z biografią postaci.

Feliks Pęczarski (1804-1862) urodził się w Warszawie. Gdy miał 14 lat, trafił do dopiero co powstałego Instytutu Głuchoniemych. Spędził tam 13 lat, podczas których nauczyciele odkryli jego „chęć i zdolności do rysunku i rżnięcia na miedzi”. Pod kierunkiem profesorów uniwersyteckich – Antoniego Blanka i Antoniego Brodowskiego – Feliks rozwijał swój talent malarski. Od roku 1823 był w Instytucie pomocnikiem nauczyciela. W niedziele i święta angażował się również w pomoc nauki religijnej w języku migowym, który znał doskonale.

Po zakończeniu szkoły mieszkał w Warszawie, a następnie w Lublinie. Podczas jednej z podróży (do Wilna jesienią 1839 roku) Feliks został aresztowany. Zarzut dotyczył faktu, że w jego paszporcie nie było wpisu na temat wady słuchu. Wyjaśnianie sprawy trwało trzy miesiące. W tym czasie Feliks był bity – do Warszawy wrócił ze złamaną ręką. Zabrano mu też pieniądze i przyrządy malarskie.

Obrazy, które Feliks namalował, pokazywano na wystawach. W 1841 roku otrzymał medal „srebrnej klasy I” za obrazy Szulerzy i Matka Boska. Feliks Pęczarski malował głównie ludzi i pejzaże. Krytycy zwracają uwagę na fakt, że głuchota wpłynęła na twórczość tego malarza. Ludzie na obrazach Feliksa są jakby „głusi” – żywo gestykulują i mają wyrazistą mimikę.


„Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar