Człowiek renesansu – wywiad z Antonim Morawskim
Człowiek renesansu- tak zatytułowaliśmy kolejny wywiad przeprowadzony z niesłyszącym świadkiem historii w ramach projektu Historia Migana. Tym razem naszym gościem był Antoni Morawski – człowiek wielu talentów i zasłużony działacz w różnych dziedzinach związanych ze światem ciszy.
Antoni Morawski rozpoczyna swoją opowieść od wspomnień z dzieciństwa. Wychowywał się w rodzinie niesłyszącej. Jego rodzice byli bardzo wymagający. Już na początku relacji podkreśla znaczenie edukacji w swoim życiu. Najpierw kształcił się pod czujnym okiem wujka-pedagoga, a następnie w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Od najmłodszych lat kochał sport. Skok wzwyż i o tyczce to jego ulubione dyscypliny sportowe. Stąd też w relacji pojawiają się wspomnienia o działalności w Polskim Związku Sportu Niesłyszących.
Oprócz tego mówi także o aktywizowaniu osób niesłyszących w Ruch Turystyczny Głuchych. Efektem tej działalności było założenie licznych kół PTTK. Swoje zawodowe życie związał z działalnością w Polskim Związku Głuchych. Tu też pracował przez wiele lat jako prezes PZG w Radomiu. Praca w PZG pozwalała mu na różnorakie działania na rzecz świata ciszy. Jak sam wspomina, zaangażowaniem społecznym zaraził go ojciec, który przez lata był prezesem koła PZG w Przemyślu.
Antoni Morawski ma także zasługi na polu współpracy z duszpasterstwem niesłyszących. Przez długi czas był nie tylko uczestnikiem, ale także organizatorem pielgrzymek niesłyszących m.in. do Kałkowa. W wywiadzie nie brakuje informacji o jego działalności wydawniczej. To właśnie z jego udziałem zostały wydane książki przedstawiające historię działań na rzecz świata ciszy.
Niezwykle wartościową częścią wywiadu jest opis doświadczenia świadka historii w zakresie komunikacji osób niesłyszących i z osobami niesłyszącymi. To właśnie język migowy i kwestie związane z jego historią i rozwojem stanowią znaczną część wywiadu. Oprócz tego pan Antoni dzieli się również swoimi refleksjami dotyczącymi prozy życia osób niesłyszących, ich charakterów, stylu bycia, a także cech wyróżniających tę grupę w naszym społeczeństwie.
Skrócony biogram świadka historii.
Antoni Morawski urodził się w 1938 roku w Przemyślu. Jego rodzice byli całkowicie głusi, miał również niesłyszącego brata. Kształcił się w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie. Tu też przygotował się do zawodu krawca. Od najmłodszych lat uwielbiał sport. Był zawodnikiem w skokach wzwyż i o tyczce oraz działaczem w Polskim Związku Sportu Niesłyszących. Działał również w Ruchu Turystycznym Głuchych, zakładając liczne koła PTTK. Przez lata pracował zawodowo w Polskim Związku Głuchych w Radomiu na stanowisku prezesa. Współtworzył także liczne publikacje na temat różnorakiej działalności na rzecz osób niesłyszących. Obecnie jest na emeryturze.