100 lat niepodległości Polski – strajk uczniów we Wrześni

100 lat niepodległości Polski – strajk uczniów we Wrześni. W kolejnym miesiącu jubileuszowego roku 100 lat niepodległości Polski prezentujemy kolejną kartę kalendarza przygotowanego specjalnie na tę okazję przez wrocławskie Duszpasterstwo Niesłyszących. Wrześniowa karta przedstawia strajk uczniów we Wrześni. Nasz fundacja przygotowała tłumaczenie na język migowy.

 

Jedną z metod niszczenia polskości w XIX wieku była tzw. germanizacja. Władze pruskie nakazały nauczanie dzieci w szkołach tylko w języku niemieckim. W 1901 roku nakaz ten rozciągnięto także na lekcje religii. Wtedy to dzieci ze szkoły we Wrześni (50 km od Poznania) rozpoczęły strajk. Nie chciały się modlić po niemiecku, nie przyjmowały niemieckich katechizmów i nie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczycieli po niemiecku. Uczniom wymierzano za to surowe kary cielesne, a ich rodziców karano grzywnami oraz więzieniem. Mimo to strajk przeniósł się na inne szkoły i w roku 1906 strajkowało już 75 tys. uczniów z około 800 szkół.

 

 

100 lat niepodległości Polski e1533116821384 - 100 lat niepodległości Polski - strajk uczniów we Wrześni

kalendarz 100 lat niepodległości Polski

 

Fundacja FONIS przygotowała ilustracje filmowe w Polskim Języku Migowym (PJM) do kalendarza na 100 lat niepodległości Polski. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.kalendarz.fonis.pl, na której prezentujemy m.in. informacje o rozbiorach Polski, Konstytucji 3 Maja, Powstaniu Styczniowym oraz o tym, co pomogło Polakom przetrwać trudny czas 123 lat niewoli i – po tak długim czasie – odzyskać niepodległość.

Accessibility Toolbar